Wyścig kosmiczny wrócił i nabiera rumieńców. NASA właśnie z powodzeniem uruchomiło kolejną misję. Perseverance jest dotąd najważniejszym łazikiem wysłanym na czerwoną planetę.

Celem łazika Perseverance jest zebranie jak największej ilości informacji o Marsie. Ma pozyskiwać próbki ziemi, gleby oraz osadów mogących zawierać ślady życia. NASA wyposażyło łazik w kilkanaście nowoczesnych aparatów i kamer. Dzięki nim będzie można rejestrować wszystko co zobaczy łazik w niespotykanej wcześniej rozdzielczości i jakości.

To jednak nie wszystko. Perdeverance ma wbudowany laser, który pozwoli na przeanalizowanie składu chemicznego czerwonej planety. Znajduje się na nim również helikopter. NASA spróbuje wykonać pierwszy lot na obcej planecie.

Łazik ma do nas wrócić, nie odbędzie się to jednak wybitnie szybko. Sam lot będzie trwał 7 miesięcy, a łazik ma wylądować w kraterze Jezero 18 lutego 2021 roku.

Jeśli chcecie zobaczyć start to możecie go obejrzeć poniżej:


Uhlanya ngokuphelele mayelana smart. Uma kuvela okusha, kufanele kudluliselwe phambili kuhlolwe. Uthanda izixazululo ezisebenzayo, futhi azonda amagajethi angenamsebenzi. Iphupho lakhe ukwakha ingosi enhle kunazo zonke ePoland (futhi kamuva emhlabeni naseMars ngo-2025).

Iqembu lePoland Ikhaya le-Smart by SmartMe

Iqembu lasePoland Xiaomi yiSmartMe

Ama-SmartMe ukukhushulwa

Okuthunyelwe okuhlobene